درنگ : هر روز به بوک لند درنگ سر بزنید و از قصه‌های صوتی و معرفی کتاب‌ها و رمان‌هایش استفاده کنید. سرانه مطالعه در کشور ما به شدت پایین است؛ شاید بوک لند درنگ بتواند گامی برای ترویج کتاب و کتابخوانی بردارد. امروز یک رمان متفاوت را معرفی می‌کنیم. خلاصه کوتاه آن شما را برای تهیه و مطالعه کامل آن ترغیب خواهد کرد.

  • نام رمان: اتاق
  • نویسنده: اما داناهیو
  • مترجم: علی قانع
  • انتشارات: نشر اموت
  • شمارگان چاپ: چاپ دهم
  • جایزه: جایزه اورنج انگلیسی ۲۰۱۱، نامزد نهایی جایزه ادبی بوکر ۲۰۱۰، برنده جایزه ادبیات معاصر کشورهای منافع المنفعه و نویسنده برتر رمان ایرلند ۲۰۱۱ 

 

 

خلاصه داستان

رمان «اتاق» داستان مادر جوان و پسر ۵ ساله‌اش است که در اتاق کوچکی زندانی شده و هیچ وقت اجازه خروج نداشته‌اند. اتاق برای جک کوچولو همه چیز است و برای مادرش یک جهنم شخصی. او به مدت ۷ سال در آلونکی پرت و دور افتاده در یک باغ اسیر بوده و فقط نورگیر سقف، روشنایی دنیای خارج را نشانش می‌دهد.

آشنایی با مترجم و نظر او درباره کتاب

اتاق توسط علی قانع ترجمه شده است. وی متولد ۱۳۴۳ در گیلان است. از آثار نویسندگی وی می‌توان به راهپیمایی روی ماه و وسوسه‌های اردیبهشت اشاره کرد. همچنین او مترجم آثاری چون دختر سیاه دختر سفید، قرار بازی و دختری در قطار است.

علی قانع مترجم این کتاب درباره شخصیت پردازهای این رمان گفته است: انتخاب و تصمیم‌گیری‌های مادر جک به عنوان یک زن در این کتاب بسیار دردناک و سخت بوده و کالبد شکافی افکار این زن و وارد شدن نویسنده و بحث‌های روان شناسی از دلایل تفاوت و موفقیت این رمان در بین دیگر داستان‌های امریکایی است.

آشنایی با نویسنده

نویسنده این کتاب اما داناهیو زاده ۲۴ اکتبر ۱۹۶۹ در دوبلین است. وی نمایشنامه نویس، تاریخ نگار ادبی و رمانویس ایرلندی مقیم کاناداست. از کتاب‌های وی می‌توان به اتاق، باشلق و اسلمکرین اشاره کرد.