درنگ : شهریار افندی‌زاده در نشست خبری که به منظور تشریح طرح جدید ترافیک برگزار شد با بیان اینکه حدود سه ماه است که تیم کارشناسی معاونت حمل و نقل بررسی ابعاد طرح جدید را در دستور کار قرار داده است، گفت: طرح جدید علاوه بر اینکه باعث افزایش عدالت در جامعه می‌شود موجب کاهش تخلفات و همچنین کاهش فروش موتورسیکلت و همچنین بستری جدید برای قیمت گذاری است.

وی با بیان اینکه محدوده طرح ترافیک به محدوده سبز و محدوده زوج و فرد به محدوده آبی تغییر نام خواهد داد، تصریح کرد: در طرح جدید چند شاخص عمده همچون مدیریت میزان تردد، مدیریت زمان تردد و … در نظر گرفته شده است.

  حذف طرح ترافیک به سال آینده می‌رسد؟ | رئیس پلیس راهور: هنوز ابهامات این موضوع برطرف نشده است

بخش‌های مهم این نشست خبری را بخوانید:

* یک فرمول با تعیین ضرایب مختلف همچون ضریب مکانی، ضریب هزینه، ضریب ویژه، ضریب آلایندگی و … در نظر گرفته شده است.مثلا ضریب مکانی محدوده سبز ۱٫۵ است، محدوده آبی نیم و محدوده سفید ضریبش صفر است.

* بر اساس فرمولی که هنوز به تأیید شورای شهر نرسیده حداقل پرداختی مردم در محدوده سبز یا طرح ترافیک ۹۶۰۰ تومان است که اگر در ۲۲۶ روز که این طرح اجرا می‌شود ضرب کنیم حدود دو میلیون و ۱۶۹ هزار تومان می‌شود.

*حداکثر پرداختی مردم در محدوده سبز بر اساس ضرایب ۳۶ هزار تومان است.در حال حاضر آرم طرح ترافیک ۴۰ هزار تومان است.

*حداقل پرداختی در محدوده زوج و فرد یا آبی را ۳۲۰۰ تومان اعلام کرد و حداکثر ۱۲ هزار تومان خواهد بود.

* این طرح پنجشنبه‌ها و روزهای تعطیل رسمی اجرا نمی‌شود.زمان اجرای طرح ۲۲۶ روز و از ساعت ۶:۳۰ الی ۱۹ خواهد بود و همچنین برای افرادی که خانه‌هایشان در محدوده سبز و آبی قرار دارد تا ساعت ۸:۳۰ فرصت داده شده تا از منطقه خارج شوند.

*کارتی برای شهروندان در نظر گرفته می‌شود که برای پرداخت عوارض باید آن را شارژ کنند.ضریب زمان پرداخت نیز در تعیین عوارض موثر است به گونه‌ای که اگر افراد کارت‌شان خالی باشد این مسئله در حساب جاری آنها ثبت خواهد شد و این فارغ از جریمه است.