درنگ : «عشق در نگاه اول» عبارتی است که حتما بارها شنیده‎اید. عبارت دیگری وجود دارد که به نظر دقیقا مقابل این عبارت قرار دارد و آن هم این است که می‎‏گویند «رم یک شبه ساخته نشده است». در نتیجه عشق و رابطه عشقی هم نیاز به زمان دارد.

اخیرا تحقیقاتی در این زمینه انجام شده است. از شرکت کنندگان درباره قرار ملاقاتی که با هم داشتند پرسیده شد و اینکه برای هر کدام چه احساسی داشته‌اند. شرکت کنندگان هلندی و آلمانی و بین ۲۳-۲۲ تا ۲۷-۲۶ سال بودند.

بعد از این قرار ملاقات از شرکت کننده‌ها پرسیدند که آیا چیزی شبیه به عشق در یک نگاه در آن‌ها به وجود آمده است یا نه. از شرکت کنندگان درباره میزان جذابیت عشقی، میل جنسی و … پرسیده شد.

۳۲ نفر از شرکت کنندگان در ۴۹ قرارشان عاشق شدند، آن هم عشق در یک نگاه. از این تعداد شرکت کننده ۶۰ درصد زنان بودند اما بیشتر این شرکت‎کنندگان اعتراف کردند که میلی که در نگاه اول به افراد مقابل داشتند بیشتر هوس بوده و نیاز به برقراری رابطه بیشتری برای شناخت بهتر دارند.

این تحقیقات نشان داد که عشق در نگاه اول برای زندگی بی‎معنی است و در واقع عاشق شدن نیاز به زمان دارد و لازمه‎اش اتفاقاتی است که باید در طول مدت زمانی خاص رخ دهد.