درنگ : با حذف راننده از خودرو باید فکری کرد تا ببینیم واقعا چه چیزی از مسابقات خودران می‌خواهیم. اول از همه حذف قسمت راننده این امکان را به طراح می‌دهد تا قوه تخیلش را بیش از پیش به کار گیرد و با طرح‌های خلاقانه قسمتی از جذابیت از دست رفته را بازگرداند٬ همان طور که در طرح‌های خودرو‌های الکتریکی جدید فرمولا E ایجاد شده و به عنوان روبوریس (Roborace) شناخته می‌شوند.

طراحی روبوریس‌ها هیچ وجه اشتراکی با خودرو‌های حال حاضر و معمول ندارند٬ آن‌ها دارای منحنی‌های چرخ عجیب و بلند هستند و ارتفاعشان از کف زمین تقریبا غیرقابل تشخیص است. البته نبود فضا برای راننده کمی غیر عادی به نظر می‌آید چرا که سال‌ها خودرو را هم با راننده و هم با جایی برای راننده تعریف کرده‌ایم. عکسی که می‌بینید طرح مفهومی متفاوت‌تر و خلاقانه‌تری است که نامش را N.01 گذاشته‌اند. طراحش فرناندو پستره فرتانونی (Fernando Pastre Fertonani) است.

 

driverless racecars N.01

 

driverless racecars N.01

 

ارتفاع کلی این خودرو به اندازه انحنای بالای چرخ‌هایش ختم می‌شود. اما فعلا این تنها یک طرح است و پیچیدگی‌های بسیاری هنوز وجود دارد مانند نوع پیشرانه٬ مسائل آیرودینامیکی٬ میزان نیروی پایین کشنده و یا حتی چسبندگی خودرو به جاده که هنوز به آن‌ها پرداخته نشده است٬ اما هرچه که باشد فعلا از نظر طرح احتمالا همان خودرویی است که از یک خودروی مسابقه خودران انتظار داریم.

هنوز خیلی زود است تا بتوان جامعه را برای دیدن این گونه مسابقات آماده کرد. ممکن است برای دیدن اولین تجربه از این خودرو‌ها کمی هیجان داشته باشیم ولی باید دید که این هیجان برای دیدن خودرو‌هایی که به طور اتوماتیک به طول یک پیست بدون هیچ چالش خاص و اشتباه انسانی حرکت می‌کنند باقی می‌ماند یا خیر. شاید هم زمان آن فرا رسیده که مسابقات از حالت امروزی خود خارج شوند و کم‌کم به آن‌ها لقب مسابقات سنتی بدهیم.

 

driverless racecars N.01