درنگ : با این‌همه اگر واقعا حس می‌کنید فردی نابغه هستید یا هوشتان بالاتر از متوسط هوش اطرافیانتان است، دانستن واقعیت حق شماست. در ادامه ۱۳ نشانه رایج هوش بالا را مشاهده می‌کنید که همگی آنها از نتایج مطالعات علمی به دست آمده‌اند. براساس آنها خود تعیین کنید چه اندازه باهوشید؟

 • به راحتی گیج نمی‌شوید

براساس نتیجه مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۳ در نشریه Current Biology منتشر شده‌است، افرادی که می‌توانند برای مدت زمانی طولانی متمرکز باقی بمانند و تمامی عوامل حواس‌پرتی را نادیده بگیرند افرادی باهوش هستند. در این مقاله به دو مطالعه اشاره شده‌ است که افرادی که در حین انجام تست هوش می‌توانستند حرکات وسیع در پس‌زمینه تصاویر را نادیده بگیرند امتیاز بهتری به دست می‌آوردند زیرا این افراد توانایی تمرکز بر موضوعات مهم‌تر و نادیده‌گرفتن بقیه مطالب حاشیه‌ای را دارند.

 

زندگی جغدی | محققان دریافتند افراد باهوش‌تر، شب‌ها دیرتر خوابیده و صبح‌ها دیرتر از خواب برمی‌خیزند

 

 • جغد‌گونه زندگی می‌کنید

براساس نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ منتشر شده‌است، هرچه باهوش‌تر باشید، تمایل بیشتری دارید تا دیروقت بیدار بمانید. در این مطالعه هوش دوران کودکی و عادات مرتبط به خواب در هزاران بزرگسال مورد بررسی قرار گرفت و محققان دریافتند افراد باهوش‌تر، شب‌ها دیرتر خوابیده و صبح‌ها دیرتر از خواب برمی‌خیزند. نتایج این تحقیق در مقاله‌ای دیگر که در سال ۱۹۹۹ انجام گرفته‌بود نیز به تایید رسیده‌است.

 • سازگاری بالایی دارید

بسیاری براین باورند که افراد باهوش سازگار و انعطاف‌پذیرند و می‌توانند در شرایط مختلف مسیر خود را بیابند. افراد باهوش بدون توجه به محدودیت‌ها و مشکلاتی که وجود دارد، تنها بر آنچه در یک موقعیت قابل انجام است متمرکز می‌شوند. مطالعات اخیر روانشناسی از این فرضیه پشتیبانی می‌کند. هوش به توانایی تغییر رفتار در راستای سازگاری تاثیرگذار با محیط اطراف یا ایجاد تغییرات در محیط اطراف بستگی دارد.

 • از ناآگاهی خود آگاهید

باهوش‌ترین افراد کسانی هستند که به ناآگاهی خود از موضوعی خاص اعتراف می‌کنند. به بیانی دیگر افراد باهوش از گفتن «نمی‌دانم» واهمه ندارند و اگر چیزی را نمی‌دانند آن را یاد می‌گیرند.

براساس نتایج پژوهشی که توسط محققان دانشگاه کرنل انجام شده، هرچه هوش افراد کمتر باشد، توانایی‌های شناختی خود را بالاتر از حد واقعی نمایش می‌دهند. در یک آزمایش محققان دریافتند دانشجویانی که در یک آزمون کمترین نمره را گرفته‌اند،‌ تعداد پرسش‌هایی که پاسخ درست به آنها داده‌اند را درحدود ۵۰ درصد بیشتر از واقعیت می‌دانند. از سویی دیگر افرادی که بالاترین نمره‌ها را در آزمون گرفته‌بودند تعداد پرسش‌هایی که به آنها پاسخ درست داده‌بودند را کمتر از حد واقعی می‌دانستند.

 

البرت اینشتین دائما تکرار می‌کرد: من استعداد خاصی ندارم، فقط به شدت کنجکاوم. براساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ در نشریه Individual Differences منتشر شد، میان هوش دوران کودکی و میزان پذیرش تجربیات جدید ارتباطی وجود دارد که در بزرگسالی به کنجکاوی فکری منجر می‌شود

 

 • کنجکاوی سیری‌ناپذیر دارید

البرت اینشتین دائما تکرار می‌کرد: من استعداد خاصی ندارم، فقط به شدت کنجکاوم. براساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ در نشریه Individual Differences منتشر شد، میان هوش دوران کودکی و میزان پذیرش تجربیات جدید ارتباطی وجود دارد که در بزرگسالی به کنجکاوی فکری منجر می‌شود. دانشمندان با زیرنظر گرفتن هزاران شهروند انگلیسی طی ۵۰ سال دریافتند افرادی که در ۱۱ سالگی امتیاز بالایی در تست هوش به دست آورده‌اند، در ۵۰ سالگی پذیرش بیشتری برای تجربیات جدید از خود نشان می‌دهند.

 • روشنفکر هستید

افراد باهوش ذهن خود را به روی ایده‌ها و فرصت‌های جدید نمی‌بندند. به گفته روانشناسان، افراد باهوش تمایل بیشتری به پذیرش و توجه به دیدگاه‌های جدید دارد و پذیرای راه‌حل‌های جایگزین هستند. افراد روشنفکر،‌ افرادی که به دنبال نقطه‌نظرات جایگزین بوده و مدارک و شواهد را منصفانه می‌سنجند، در آزمون‌های هوش امتیاز بالاتری به دست می‌آورند. این افراد همچنین در پذیرش ایده‌ها و نقطه نظرات جدید دقت بالایی دارند.

 • از تنهایی لذت می‌برید

نابغه‌ها به شدت فردگرا هستند. محققان دانشگاه سنگاپور در پژوهشی که به تازگی انجام گرفته نشان دادند افراد باهوش نسبت به بیشتر انسان‌ها از رفت و آمد کردن و دورهمی‌های دوستانه لذت کمتری می‌برند.

 

افراد باهوش نسبت به بیشتر انسان‌ها از رفت و آمد کردن و دورهمی‌های دوستانه لذت کمتری می‌برند
 • خود‌کنترلی بالایی دارید

گفته می‌شود افرادی که بهره هوشی بالایی دارند می‌توانند به واسطه برنامه‌ریزی، تعیین هدف، بررسی استراتژی‌های جایگزین‌ و در نظر گرفتن عواقب پیش از آغاز، بر آشفتگی‌های هیجانی خود غلبه می‌کنند. محققان آمریکایی میان خود‌کنترلی و نبوغ ارتباطی کشف کرده‌اند. در پژوهشی که در سال ۲۰۰۹ انجام گرفت، داوطلبان باید میان دو جایزه نقدی یکی را انتخاب می‌کردند: مبلغی ناچیز که بلافاصله پرداخت می‌شد یا مبلغی هنگفت که با تاخیر زمانی پرداخت می‌شد.

نتایج نشان دادند افرادی که مبلغ بزرگتر با تاخیر زمانی در پرداخت را انتخاب کرده‌اند، افرادی که خود‌کنترلی بیشتری داشتند، امتیاز بهتری در تست‌های هوش به دست می‌آورند. به گفته محققان دانشگاه ییل، بخشی از مغز به نام غشای پیش‌قدامی مغزی در حین تلاش برای رسیدن به اهداف بزرگ به حل مشکلات و خود کنترلی فرد کمک می‌کند.

افرادی که پانوشت‌های خنده‌دارتری برای کاریکاتورها می‌نویسند، از هوش کلامی بالاتری برخوردارند

 

 • شوخ‌طبع هستید

برخی براین باورند که افرادی که شوخ‌طبع هستند،‌ هوش بالایی دارند. دانشمندان دانشگاه مکزیک با این فرضیه موافقند. براساس نتایج آزمایشی که این دانشمندان انجام داده‌اند، افرادی که پانوشت‌های خنده‌دارتری برای کاریکاتورها می‌نویسند، از هوش کلامی بالاتری برخوردارند. در عین حال دانشمندان دریافته‌اند کمدین‌های حرفه‌ای هوش کلامی بالاتر از حد متوسط دارند.

 • نسبت به تجربیات دیگران حساسید

افراد باهوش تقریبا می‌توانند آنچه فردی دیگر حس می‌کند یا به آن فکر می‌کند را احساس کنند. برخی از روانشناسان معتقدند همدلی، سازگاری با نیازها و احساسات دیگران و نشان دادن حساسیت به این نیازها، عنصر هسته‌ای هوش احساسی است. افرادی که از نظر احساسی باهوشند، علاقه زیادی به برقراری ارتباط با افراد جدید دارند و دوست دارند چیزهای جدیدی درباره آنها بیاموزند.

 • می‌توانید مفاهیم غیرمرتبط را به هم ربط دهید

دیدن الگویی خاص درجایی که دیگران هیچ نقطه اشتراکی مشاهده نمی‌کنند، می‌تواند نشانه هوشمندی باشد. از این رو است که افراد باهوش می‌توانند میان ایده‌هایی کاملا بی‌ربط خطوطی موازی ترسیم کنند. یافتن این نوع ارتباطات همچنین می‌تواند نشانه خلاقیت باشد.

 

به تعویق انداختن امور یکی از کلید‌های نوآوری است که استیو‌جابز نیز از آن بهره می‌برد

 

 • کارها را عقب می‌اندازید

افرادی که وظایف روزانه خود را برای انجام کارهایی مهم‌تر به تعویق می‌اندازند را سرزنش نکنید، زیرا این رفتار از نظر بسیاری نشانه باهوش بودن است. به گفته روانشناسان دانشگاه وارتون به تعویق انداختن امور یکی از کلید‌های نوآوری است که استیو‌جابز نیز از آن بهره می‌برد. دورانی که جابز درحال به تعویق‌انداختن کارها و بازی کردن با احتمالات بود، همان دورانی بود که او به ایده‌های جدید مجال نمایان شدن داد.

 • درباره پرسش‌های بزرگ تفکر می‌کنید

پرسش‌هایی درباره جهان هستی و مفهوم حیات پرسش‌هایی هستند که بیشتر ذهن افراد باهوش را درگیر خود می‌کنند. این افراد همواره از خود می‌پرسند هدف زندگی چیست؟

سردرگمی وجودی یکی از دلایلی است که افراد باهوش بیشتر در معرض اضطراب قرار می‌گیرند. به گفته متخصصان، افراد باهوش توانایی بالایی در تجسم یک موقعیت از زوایای مختلف دارند، این به آن معنی است که همواره نسبت به احتمال متفاوت شدن شرایط آگاهند.