درنگ: فکر می‌کنید ماشین ظرفشویی‌تان خوب نیست؟ برای تست کردن باید مخلوطی از کره بادام زمینی، زرده تخم مرغ و مواد چسبنده دیگر درست کنید، آن را به ظروفتان بمالید و اجازه دهید شب تا صبح در معرض هوا بمانند و بعد آن را با ماشین ظرفشویی‌تان بشویید. بهترین ماشین ظرفشویی‌ها از این تست سربلند بیرون آمده‌اند. اما فراموش نکنید همان بهترین‌ها هم اگر به روش درست پر نشوند نمی‌توانند ظروف را به بهترین شکل تمیز کنند. در زیر پر کردن صحیح ماشین ظرفشویی را در ۳ مرحله به شما آموزش می‌دهیم:

قدم اول

قسمت بالا؛ فنجان‌ها، لیوان‌ها و کاسه‌های کوچک را آنجا قرار دهید. توصیه ما این است که تکه‌های بزرگ مواد غذایی داخل ظروف را خارج کنید که البته در ماشین ظرفشویی‌های امروزی این کار خیلی هم ضروری نیست. از پر کردن بیش از اندازه بخش‌های ماشین ظرفشویی پرهیز کنید. هم احتمال شکسته و لب‌پر شدن ظروف وجود دارد و هم ممکن است تمیز شسته نشوند و آب به خوبی به آن‌ها نرسد. در قسمت بالای ماشین ظرفشویی حرارت زیاد است و سعی کنید از قرار دادن ظروف پلاستیکی در آن قسمت خودداری کنید.

قدم دوم

قاشق و چنگال‌ها را در قسمت مخصوصشان قرار دهید و سعی کنید دسته آن‌ها در قسمت پایین باشد. چاقوها را به شکلی قرار دهید که دسته‌شان رو به بالا باشد، البته به این دلیل که دست خودتان را نبرد. اگر ماشین ظرفشویی‌تان سبدی مخصوص برای قاشق و چنگال و … دارد آن‌ها را جدا کنید تا بعد از شستن کارتان راحت‌تر باشد.

قدم سوم

بشقاب‌ها و ظروف بزرگ‌تر را در قسمت پایین قرار دهید. سعی کنید در چیدن ظروف هوشیارانه عمل کنید، مثلا ظروف بزرگ‌تر را در کناره‌ها قرار دهید و آن‌ها را طوری بچینید که آب بتواند به داخل همه ظروف نفوذ کند. داخل ظرف‌ها به سمت پایین باشد تا وقتی آب اسپری می‌شود داخلشان بهتر شسته شوند. ظروفی که از استیل ضدخش هستند هم می‌توانند در ماشین قرار گیرند اما درباره دیگر ظروف باید کمی احتیاط کرد.

وسایلی که نباید داخل ماشین ظرفشویی قرار داده شوند

چاقوهای بزرگ آشپزخانه را نباید در ماشین قرار داد چون کند می‌شوند. ظروفی که تکه‌هایی از برنز، چوب یا روکش طلا دارند هم نباید در ماشین باشند.