این سامانه‌ با ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان ارز و امکان ایجاد فضای رقابتی برای صرافان در راستای تامین ارز متقاضیان از سوی بانک مرکزی را‌ه‌اندازی شده است.

در سامانه نیما خریداران و فروشندگان ارز متناسب با نیازهای خود نسبت به انجام عملیات ارزی در محیط الکترونیک اقدام می‌کنند. در این سامانه واردکنندگان برای تامین ارز کالای وارداتی به عنوان متقاضی خرید ارز و تمام صرافی‌ها به عنوان فروشنده ارز بازیگران اصلی محسوب می‌شوند.

  دلار تقلبی را چگونه شناسایی کنیم؟

نحوه تامین ارز در سامانه نیما به این صورت است که با هماهنگی‌های انجام شده بین بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، بازرگانان می‌توانند با مراجعه به سامانه جامع تجارت، درخواست خود را برای تامین ارز ثبت سفارشات غیربانکی را اعلام و ثبت کنند. این اطلاعات به صورت سیستمی و برخط (آنلاین) به سامانه نیما منتقل می‌شود و در ادامه بازرگانان پیشنهادهای ارائه شده از سوی صرافی‌ها را مشاهده و در نهایت نسبت به خرید ارز به روش پرداخت الکترونیکی و یا از طریق سامانه ساتنا اقدام می‌کنند.

راه‌اندازی سامانه نیما یکی از سیاست‌های بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز است که در راستای جذب نقدینگی در بانک‌ها از جمله انتشار اوراق گواهی سپرده نیز در دستور کار قرار گرفت است.

با توجه به هماهنگی و همکاری های که بین وزارت وزارت صنعت معدن و تجارت و بانک مرکزی وجود داشته است ، بازرگان ها می توانند به سامانه جامع تجارت مراجعه نمایند و در صورتی درخواستی در جهت تامین ارز ثبت سفارشات غیربانکی دارند ، انجام بدهند. این داده ها و اطلاعات ها به شکل سیستمی به سامانه نیما(نظام یکپارچه معاملات ارزی ) انتقال داده خواهد شد و جواب های صرافی ها نیز برای بازرگانان قابل مشاهده است و در نتیجه آنها می توانند برای خرید ارز اقدامات لازم را انجام بدهند.

در مرحله اول ، درخواست برای ارزهای یورو و یوآن قابل انجام بوده و در مرحله های بعدی نیز می توانند برای دیگر ارزها نیز درخواست های خود را ثبت نماید.

در سامانه نیما این امکان محیا شده که صرافی ها بتوانند درخواست های متقاضیان ارز را ببینند.

در این سامانه راهنمای کاملی وجود داشته است که کاربران می توانند برای استفاده از آن اقدام به مطالعه راهنما نمایند.

  خرید اسکناس ارز و انجام حواله در صرافی‌ها ممنوع شد | دامنه فعالیت صرافی‌ها کاهش یافت

صرافی ها اگر به پایگاه اطلاع رسانی سنا مراجعه نمایند و  منوی نیما را انتخاب کنند می توانند درخواست ها و پیشنهادهای خرید را مشاهده نمایند و در نتیجه برای تامین ارز متقاضی ها اقدام نمایند. آشا شما از سامانه ارزی نیما استفاده کرده اید؟ منتظر نظرات سازنده شما در مورد سامانه ارزی نیما هستیم.

برای آشنایی بیشتر تماشا کنید: