حسن حسینی شاهرودی در گفتگو با درنگ  درباره اینکه برخی مناطق آزاد از کارکرد اصلی خودشان خارج و تبدیل به محلی برای واردات خودرو شده است، اظهار داشت: دولت لایحه‌ای در خصوص مناطق آزاد تجاری به مجلس داد؛ این لایحه نزدیک به یکسال در کمیسیون اقتصادی مجلس قرار دارد و مفادی را به این لایحه افزودیم.

وی با اشاره به اقداماتی که کمیسیون اقتصادی برای مناطق آزاد انجام داده است، افزود: کمیسیون اقداماتی را که ظرف ۳۰ سال گذشته در مناطق آزاد انجام شده بود مورد بررسی قرار داد و آسیب‌های آن را شناسایی کردیم. به این نتیجه رسیدیم که مناطق آزاد از اهداف خود دور شده‌اند. در نخستین ماده قانون مناطق آزاد، هدف از تشکیل مناطق تجاری، ایجاد مناطق اقتصادی، رونق اقتصادی و ایجاد صنایع صادرات محور است، در حالیکه چنین کارکردی را در مناطق آزاد ندیدیم یا به صورت محدود وجود داشت و بیشتر نگاه واردات محور وجود دارد.

حسینی ادامه داد: مسئولان مناطق آزاد به دنبال افزایش واردات به داخل کشورند چرا که به دنبال منابع اعتباری برای خودگردان ماندن هستند. از صادرات چیزی عاید مناطق آزاد نخواهد شد چرا که علاوه بر پرداخت هزینه باید زیر ساخت‌هایی هم ایجاد کنند اما واردات عواید خوبی نصیب آنها می‌کند.

به گفته دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس، به نظر می‌رسد مسابقه‌ای برای واردات کالاهای لوکس بین مناطق آزاد تجاری گذاشته شده است حتی در قالب مناطق آزاد شاهد عدم نظارت گمرک هستیم.

حسینی گفت: قاچاق کالا همین واردات رسمی ما از طریق مرزهای مناطق آزاد به سرزمین اصلی است که به شکل قاچاق می‌بینیم، البته منظور قاچاقی نیست که توسط قاچاقچی از مرزهای غیررسمی وارد می‌شود. این واردات درست در مقابل چشم مقامات گمرکی، امنیتی و انتظامی کشور صورت می‌گیرد و متاسفانه هیچ راهکاری برای جلوگیری از آن دیده نشده است.

وی درباره تاثیرات منفیِ فرهنگیِ مناطق آزاد، توضیح داد: ابتدا مصرف‌گرا می‌شویم و بعد مصرف کالای خارجی را تشویق می‌کنیم که نقطه مقابل اقتصاد مقاومتی و تولیدی ملی است. این بزرگترین آسیب فرهنگی است. حتی کالاهای تولید داخلی، وارد مناطق آزاد شده و با برند خارجی بار دیگر به سرزمین اصلی بر می‌گردد.