درنگ: «می‌خواستم پسرم یکی مثل خودم نشود»! این جمله‌ای‌ است که محمد حسینی پدر سوپرقهرمان کوچولو، آرات حسینی بارها و بارها در مصاحبه‌های خود با خبرنگاران تکرار می‌کند. آرات کوچولو را الان بیشتر کاربران فضای مجازی به خصوص اینستاگرام و ورزشکاران زیادی می‌شناسند. پسربچه‌ای که از چهارماهگی پدرش استعداد او را شناخت و خیلی خیلی متفاوت‌تر از ما و فرزندانمان بزرگ می‌شود.

آرات از همان چهار ماهگی ورزش را با کمک پدرش شروع کرد چون متوجه شد دستان آرات از قدرت زیادی برخوردار است. شاید باورش برای شما سخت باشد که او از پنج ماهگی با کمک پدر تاب بازی را شروع کرد.

حالا ورزش با پوست و گوشت و خون آرات گره خورده است آن هم به واسطه پدری قهرمان که از همه زندگی خودش به خاطر آرات گذشته است.

پدر آرات در کنار مسافرکشی، در یک مغازه تره بار کار می‌کرد. یک روز قبل از متولد شدن آرات یکی از دوستانش به او گفته بود که این پسرت هم عین خودت کاره‌ای نمی‌شود. دقیقا از همان لحظه که این جمله را از زبان دوستش شنید، دنیای او و آینده آرات به گونه دیگری رقم خورد!

وقتی آرات به دنیا آمد و در چهار ماهگی استعدادش کشف شد، پدر جوان تصمیم گرفت آرات را مثل خودش بار نیاورد، حالا می‌خواهد آرات یک قهرمان باشد هم برای خودش، هم برای پدرش، هم برای مردم!

بعد از کشف این استعداد، این پدر فداکار دست از کار کشید، مغازه‌اش را تحویل داد، دیگر مسافرکشی نکرد و هر چه داشت و نداشت روی خرید امکانات ورزشی برای آرات گذاشت، آن هم نه در باشگاه بلکه در خانه ساده خودشان، از مبل و یخچال گرفته تا دیوار و سقف و درب‌های اتاق همه و همه با کمک برخی امکانات ورزشی که پدر آرات خریده است، دست به دست هم دادند تا این اعجوبه کوچک خود را برای قهرمانی آماده کند.

حالا آرات سه ساله است و به قول خودمان دیگر سیکس پکش هم در آمده است. با پدر آرات گفتگویی کردیم که در ادامه می‌خوانید.

آرات از چهار ماهگی ورزش را با کمک پدرش شروع کرد. دستان آرات از قدرت زیادی برخوردار است
 • آقای حسینی! آرات چه سالی به دنیا آمد و اینکه خواهر و برادر بزرگتر از خودش هم دارد؟

آرات متولد هشتم مهرماه سال ۹۲ در استان مازندران است و یک خواهر ۱۶ ساله دارد.

 • آیا از طریق فیلم و عکس به شیوه‌های آموزشی ژیمناستیک پی بردید یا افرادی به شما در این زمینه کمک کردند یا صرفاً بر اساس دانسته‌های خودتان تمرین با آرات را آغاز کردید؟

اساساً بر اساس دانسته‌های خودم با آرات تمرین می‌کنم، در این میان سری هم به فیلم‌های آموزشی می‌زدم و بر اساس آن فیلم‌ها به آرات آموزش می‌دادم.

 • با توجه به اینکه بارها در سوالات خبرنگاران اشاره کردید که شغل‌تان را برای تربیت آرات کنار گذاشتید، در حال حاضر  در چه زمینه‌ای اشتغال دارید؟

وقتی آرات کمتر از یکسال داشت، شغلم را کنار گذاشتم و هنوز هم به کاری اشتغال ندارم. من فعلاً مربی آرات هستم و اصلاً نمی‌توانم به خاطر کار، آرات را رها کنم.

 • آرات از چه سنی برای مردم داخل و خارج از کشور شناخته شد؟ آیا اینستاگرام در این زمینه به شما کمک کرد؟

آرات از ۱۵ ماهگی بیشتر شناخته شد. از سن ۱۳ ماهگی برای آرات اینستاگرام را فعال کردم. چند روز مانده بود به تولد دو سالگی آرات، روزنامه دیلی میل، یک شبکه تلویزیونی در برزیل، شبکه ARTL و چند شبکه ژاپنی بودند که آرات را معرفی و با ما مصاحبه کردند.

 • آرات تاکنون به چندین کشور سفر و در برخی مسابقات مهم شرکت کرده است. لطفاً درباره این مسابقات بیشتر توضیح دهید.

آرات تاکنون در سه مسابقه شرکت کرده است. دو مسابقه در چین و یک مسابقه در استرالیا برگزار شد که آرات شرکت کننده این رقابت‌ها بود. در هر سه مسابقه آرات بهترین نمایش را اجرا کرد و جزء برترین اعجوبه‌های آن مسابقات شناخته شد. الان هم باید در یکی از مسابقات آلمان شرکت می‌کردیم.

دیلی میل، شبکه برزیلی، ARTL و چند شبکه ژاپنی در تولد دو سالگی آرات با ما مصاحبه کردند
 • حالا آرات تبدیل به چهره‌ای شده که حتی قرار است در المپیک ۲۰۳۰ هم شرکت کند، تا رسیدن به المپیک قصد ندارید مربی حرفه‌ای برای آرات در نظر بگیرید؟

تمرینات آرات را فعلاً خودم برنامه‌ریزی می‌کنم و او را به کلاس‌های مختلف می‌فرستم اما در حال حاضر تصمیم نهایی را خودم می‌گیرم تا به جایی برسد که بتوانم مربی خوبی برای آرات  جذب کنم. آرات الان اصلاً ژیمناستیک کار نمی‌کند و قرار نیست او در این رشته ورزشی فعالیت کند. باید بگویم ژیمناستیک از حیطه ورزشی آرات خط خورده است. ما در حال تمرکز روی یک تک رشته ورزشی خاص هستیم که فعلاً نام آن را نمی‌برم.

 • در مورد فالوورهای آرات بیشتر بگویید، انرژی مثبت مخاطبان به شما در پیشرفت آرات کمک بسیاری کرده است. فالوورها معمولاً چه نظراتی را مطرح می‌کنند؟ آیا به شما انتقاداتی هم می‌رسد؟

هر ۹۰۰ هزار فالوور آرات در فیسبوک خارجی هستند، در اینستاگرام هم ۱۳ تا ۱۴ درصد فالوورهای آرات ایرانی هستند و سایر فالوورها را غیرایرانی‌ها از همه کشورها تشکیل می‌دهند. این تعداد طرفدار برای آرات واقعاً باورنکردنی است. در حالت عادی وقتی آرات حرکاتی را به نمایش می‌گذارد برای ایرانی‌ها اهمیت زیادی ندارد و اصلاً برایشان مهم نیست اما کافی است او به مسابقات خارج از کشور برود، همه ایرانی‌ها به آرات و حرکاتش توجه بیشتری نشان می‌دهند. فعلا هم قصد ندارم در مسابقه‌ای آرات را شرکت دهم چون آنقدر دستم خالی است که امکانش برایم نیست، هر چند برگزارکنندگان مسابقات هزینه بلیط و محل اقامت را تقبل می‌کنند اما باز هم هزینه‌بر است.

 • نکته جالب توجه در روند تربیتی آرات، امکاناتی است که شما در خانه برای او فراهم می‌کنید و این پسر کوچولو در محیط خانه بیشتر تمرین می‌کند تا محیط باشگاه، تاکنون پیشنهاداتی هم برای تمرین آرات داشته‌اید و آیا برنامه‌ای برای باشگاه رفتن آرات دارید؟

نظر خودم این است که تمرینات آرات در محیط خانه با نتیجه بهتری روبرو می‌شود و در خانه بهتر تمرین می‌کند. علاوه بر این، من هر روز آرات را به باشگاه‌های مختلف می‌برم. اگر در اینستاگرام از باشگاه‌ها فیلمی منتشر نمی‌کنم دال بر این نیست که آرات تنها در خانه تمرین می‌کند. آرات باشگاه می‌رود و چند مربی هم دارد.

 • شما در مصاحبه‌های‌تان گفته‌اید که می‌خواستید آرات یکی مثل خودتان نشود. در این باره بیشتر توضیح دهید.

راستش را بخواهید، تمایل نداشتم آرات یکی مثل من باشد که هر روز صبح زود از خانه بزند بیرون، شب خسته بیاید خانه و حتی حوصله صحبت کردن با خانواده را هم نداشته باشد. دقیقاً این موضوع، شخصیت خودم بود آن هم تا زمانی که آرات هنوز به دنیا نیامده بود. البته الان شخصیت دیگری شده‌ام، قرار است من تمام وقتم را برای آرات صرف کنم و برای لحظه به لحظه روزهای آرات برنامه‌ریزی داشته باشم. هدف زندگی من این است که آرات را به قهرمان تبدیل کنم. حتی خانواده و فامیل هم از آرات حمایت می‌کنند. حالا اطمینان کامل دارم که آرات یکی مثل خودم نمی‌شود.

900 هزار فالوور آرات در فیسبوک خارجی هستند. در اینستاگرام هم تنها ۱۴ درصد فالوورهای آرات ایرانی هستند
 • جدا از تمرینات روزانه‌ای که شما با آرات دارید، آیا او فرصت می‌کند با همسن و سالان خود بازی کند؟

ورزش وقت زیادی را از آرات نمی‌گیرد و حتماً با دوستان و همسن‌هایش بازی می‌کند. اتفاقاً خیلی خیلی هم پسربچه شیطانی است. آنقدر دوست و آشنا دارد که با همه آنها بازی می‌کند. فامیل هم آرات را دوست دارند و همیشه به دیدنش می‌آیند.

 • آیا خودتان هم ورزش می‌کنید؟

قبل از به دنیا آمدن آرات ورزش می‌کردم اما بعد از آرات ورزش را کنار گذاشتم، الان شش دانگ حواسم به ورزش آرات هست و زیاد فرصت ورزش ندارم؛ با این حال باید هر چه زودتر ورزش را شروع کنم چون وزن خودم بالا رفته است.

 • از علایق آرات بگویید. با توجه به برنامه غذایی که شما برای او در نظر گرفته‌اید به چه غذاهایی علاقه دارد؟ از چه رنگی خوشش می‌آید؟ به شما بیشتر وابسته است یا مادرش؟ 

آرات غذاهای آب‌پز شده را بیشتر دوست دارد. به او تنقلات و غذاهای سرخ کردنی اصلاً نمی‌دهیم. با خوردن کلم بروکلی و فلفل دلمه‌ای کنار آمده است. حتی آناناس را که دوست نداشت الان می‌خورد. با این حال گاهی هم به خوردن تنقلات تمایل نشان می‌دهد و گاهی هم که به او تعارف می‌شود خودش تاکید دارد که برایش مضر است. آرات رنگ‌های آبی و سفید را خیلی دوست دارد البته هنوز دقیق نمی‌دانم به کدام رنگ خاص علاقه دارد. آرات به من خیلی وابسته است …

 • مهمترین ویژگی اخلاقی آرات چیست؟

شب‌ها موقع خواب، حتماً باید کنارش باشم. بیشترین توجه آرات به بچه‌های کوچولو است. به محض اینکه بیکار می‌شود کاغذ و خودکار بر می‌دارد و نقاشی می‌کشد. آرات عاشق کتاب داستان است و همیشه برایش کتاب می‌خوانیم.

 • این پسر کوچولوی سه ساله شیطنت‌های پسرانه هم دارد؟

آرات شیطنت‌های خاص خودش را دارد. آن چیزی که در فیلم‌های اینستاگرام می‌بینید همه شخصیت آرات نیست. اتفاقاً خیلی پسر بازیگوشی است.

—————————-
بخش‌هایی از این مطلب برای فالوورهای پرشمار غیرایرانی آرات به انگلیسی برگردان شده است

I wanted my son to not be like myself!” This is a statement that “Mohammad Husseini”, the father of the superhero, Arat Hosseini, repeatedly told reporters in his interviews. The little gamers are now known to most cyber users, especially Instagram and many athletes. A boy from his father’s four-month-old who knows his talent and who grows up much differently than ours and our children.

From the very first four months of the year, Arat started out with the help of his father, as he realized that his hands had a lot of power. It may be hard for you to believe that he started playing with the help of the father from five months of age.