پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران در مجلس دهم در این باره به خبرنگار درنگ گفت: در کمیسیون رسم بر این است که گروه‌های مختلفی که در حوزه مورد بحث تخصص دارند از دستگاه‌ها دعوت می‌شوند که دیروز نیز از دستگاه‌های مختلف حضور داشتند. اعضای کمیسیون و دستگاه‌های مرتبط همه با تغییراتی که باید در این ماده رخ بدهد یا اینکه حتی ماده جدیدی نوشته شود، موافق بودند یعنی این کلیات مصوب شد.

رییس فراکسیون زنان مجلس افزود: اما همان طور که در جلسه مطرح شد این کار نیاز به کارشناسی بیشتری دارد که بتوانیم به طور قانونی‌تر آن را اجرا کنیم. با اینکه من جزو کسانی بودم که خودم این طرح را ارایه داده بودم ولی خیلی موافق این اصلاحیه نبودم. به دلیل اینکه ما استثناهایی را قایل شده بودیم و تعریف اضطرار داده بودیم ولی اصلا چه ضرورتی دارد که بگوییم این شرایط اضطرار است. در واقع بدون اینکه بخواهیم تعریف اضطرار بکنیم در ذیل تبصره ماده ۱۸ بگوییم چنین زنانی نیاز به اذن ندارند. به خاطر همین مساله ما خواستار این شدیم که به طور جامع‌تری این مساله را بررسی کنیم.

وی اضافه کرد: متاسفانه در این زمینه ما کمیسیون اصلی نیستیم چون بحث گذرنامه مطرح می‌شود و به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی برمی‌گردد و آنها کمیسیون اصلی تلقی می‌شوند ولی بالاخره این توافق انجام گرفت که ما بتوانیم اصلاحات خوبی در جهت بهتر شدن موضوع ارایه دهیم.

این نماینده مجلس ادامه داد: کمیته‌ای در این خصوص تشکیل شد که از طرف مجلس من و خانم دکتر سیاوشی در آن کمیته شرکت می‌کنیم و این موضوع را اصلاح می‌کنیم و انشالله به صحن می‌آوریم.

سلحشوری درباره زمان به نتیجه رسیدن این مصوبه گفت: امیدواریم هر چه زودتر به نتیجه قطعی‌تری در این خصوص برسیم. اگر خوشبینانه به آن نگاه کنم امیدوارم تا پایان دوره دهم مجلس بتوانیم نتیجه بگیریم.

این نماینده مجلس درباره طرح‌های دیگر فراکسیون زنان به درنگ گفت: در فراکسیون زنان دنبال این هستیم که طرح افزایش حداقل سن ازدواج را داشته باشیم. برخلاف تبلیغاتی که در این زمینه راه انداختند با اینکه از نظر بیولوژیک می‌گویند در سن ۱۸ سالگی آسیب کمتری در زایمان متوجه زنان است ولی می‌خواهیم سن ازدواج را حداقل به ۱۵سال برسانیم.

وی اضافه کرد: سعی می‌کنیم تا هفته آینده این موضوع را جمع بندی کنیم. همچنین بحث ملغی شدن ازدواج پدرخوانده با فرزندخوانده را که در مجلس گذشته تصویب شده بود از سوی نمایندگان دیگری در دست پیگیری داریم.

رییس فراکسیون زنان اظهار کرد: حوزه تخصصی من زنان است و با اینکه  در رشته جامعه‌شناسی با گرایش زنان هم در مقطع کارشناسی ارشد و هم دکترا تحصیل کرده‌ام ولی دلم نمی‌خواهد به عنوان نماینده مردم نگاه جنسیتی به موضوعات کشور داشته باشم. با این حال، اعتقاد به نگاه تخصصی در همه امور دارم یعنی علاوه بر اینکه حوزه زنان تخصص من است ولی با توجه به کمیسیون و کمیته‌ای که در آن حضور دارم سعی می‌کنم نکات کمیته خودم را در کمیسیون پیگیری کنم.