درنگ: سردار تقی مهری در نشست خبری صبح امروز خود با ابراز تأسف از وقوع حادثه دلخراش تصادف اتوبوس حامل دختران دانش آموز هرمزگانی و تسلیت به خانواده جانباختگان اظهار کرد: بررسی‌های پلیس نشان داد که عدم توجه به جلو ناشی از خستگی و خواب آلودگی راننده باعث بروز این حادثه تلخ شد که متأسفانه ۷ دانش آموز و یک مربی در جریان این حادثه تلخ جان خود را از دست دادند.

وی ادامه داد: با توجه به موضوعات مشابه پلیس پیشنهاد داده تا شیوه‌نامه اردوهای دانش‌آموزی و راهیان نور را در صورت فراهم شدن شرایط، تغییر دهیم تا شاهد حوادث کمتری در این بخش باشیم.

رئیس پلیس راهور ناجا افزود: اطلاعات سامانه «سپه‌تن» در خصوص این اتوبوس نیز نشان می‌دهد که سرعت تردد آن ۸۵ کیلومتر در ساعت بوده که در محدوده سرعت مجاز قرار دارد ولی تصاویر دوربین‌های پلیس نشان ‌می‌دهد که راننده اتوبوس چهره خسته‌ای داشته است.

مهری در ادامه با تأکید بر اینکه اتوبوس حامل دانش‌آموزان تمام معاینات فنی لازم را دارا بوده است، گفت: در اتوبوس مذکور دو راننده حضور داشتند و طبق مقررات و ضوابط موجود در حال تردد بوده و هیچ مشکل خاصی نداشته‌ است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تعداد دانش آموزان این اتوبوس بیش از حد مجاز آن بوده است، گفت: این موضوع صحت ندارد و ظرفیت اتوبوس با تعداد مسافران آن متناسب بوده است.

رئیس پلیس راهور ناجا اضافه کرد: علی رغم شواهد امر که ناشی از عدم توجه به جلو راننده ناشی از خستگی و خواب آلودگی او است، وی اظهار کرده که خواب نبوده ولی اظهاراتش دقیق نیست.  مراجع قضایی در حال بررسی دقیق‌تر ماجرا هستند.

ترخیص ۱۳ دانش آموز از امروز

در حالیکه امروز شنبه پیکر تعدادی از دانش آموزان در هرمزگان تشییع می شود، قائم مقام سازمان دانش آموزی از ترخیص ۱۳ دانش آموز حادثه دیده داراب طی روز جاری خبر داد.

محمود علی‌گو که اکنون در بیمارستان محل درمان دانش آموزان حادثه دیده واژگونی اتوبوس در داراب حضور دارد، به بیان آخرین وضعیت درمانی این دانش آموزان پرداخت و اظهار کرد: در مجموع ۳۴ نفر مصدوم داشتیم. وضعیت تمام مصدومان ثابت و عادی شده است و امروز ۱۳ نفر مرخص می‌شوند.

وی افزود: این ۱۳ نفر هیچ گونه جراحتی نداشتند اما در بیمارستان نگه‌شان داشتیم تا از شوک حادثه خارج شوند. مابقی دانش آموزان هم شکستگی‌هایی داشتند که امروز گچ گیری و سایر اقدامات برایشان انجام شده و تصور می‌کنم تا پایان هفته دیگر دانش آموزی در بیمارستان نماند.

علی‌گو افزود: پنج نفر از دانش آموزان در شیراز تحت نظر هستند و درمان آنها یک تا دوماه طول می‌کشد که متاسفانه دو نفر از  تعداد قطع عضو شده‌اند. یکی دیگر از دانش آموزان که در داراب بستری است ، امروز پس از ثابت شدن وضعیتش با هلی برد به شیراز منتقل خواهد شد.

 

آخرین تصویر از دانش آموزان هرمزگانى قبل از اعزام به شیراز