اما چه با این هشدارها موافق باشید و چه نباشید، این پنج هشدار می‌تواند برای سال‌های آینده ذهن و فکر بشر را به خود مشغول نگه دارند:

بشریت در مسیر ستاره‌ها یا فاجعه

واژه‌های زیادی برای توصیف استفان هاوکینگ وجود دارند،‌ اما خوش‌بین را به سختی می‌توان در میان این واژه‌ها گنجاند.

وی در مصاحبه‌اش با رادیو تایمز در سال ۲۰۱۶ گفت ما با تهدید‌های متفاوتی مواجهیم: جنگ هسته‌ای، گرمایش جهانی،‌و ویروس‌های دست‌ورزی شده ژنتیکی. اگرچه احتمال بروز فاجعه در سیاره زمین در زمانی مشخص بسیار کم است،‌اما همه‌چیز به زمان بستگی دارد و بروز فاجعه طی هزار یا ده‌هزار سال آینده به قطعیت تبدیل خواهد شد.

هاوکینگ با آگاهی از سرنوشت بشر برای تبدیل شدن به گونه‌ای فضانورد، معتقد بود انسان تا یک قرن آینده در فضا سکونت پیدا خواهد کرد اما بشر تا صد سال آینده قادر به ایجاد کلونی‌های خوداتکا در فضا نخواهد بود از این رو باید در این بازه زمانی احتیاط کند.

  زمین به گلوله‌ای آتشین تبدیل می‌شود

بشر باید کمی تحرک کند

هاوکینگ نام خود را در دانش جهان به واسطه تحقیقاتش در زمینه ابرسیاه‌چاله‌ها ماندگار کرد. اما این دلیل نمی‌شود وی تنها در این حوزه به صحبت و اظهارنظر بپردازد. او در سال ۲۰۱۶ سخنرانی انجام داد که موضوعش هشدار نسبت به افزایش شدید چاقی در میان انسان‌ها بود.

او در این سخنرانی ویدیویی گفت امروزه انسان‌های زیادی دراثر بیماری‌های مرتبط با اضافه‌وزن و چاقی جان خود را از دست می‌دهند. بشر بیش از اندازه می‌خورد و بسیار کم فعالیت می‌کند، و راه‌حل هاوکینگ نیز قابل پیش‌بینی است: کمتر بخورید و بیشتر فعالیت کنید،‌دست کم نیم‌ساعت در روز.

هوش مصنوعی جایگزین بشر می‌شود

هاوکینگ معتقد بود زمان سلطه بشر بر سیاره زمین به زودی به سر خواهد آمد و بدتر از آن این است که بشر دیگر راهی برای بازگشت نخواهد داشت. هاوکینگ در مصاحبه‌ای با نشریه وایرد هشدار داد غول افسانه‌ای (کنایه از هوش مصنوعی) از بطری خارج شده‌است، من نگرانم که هوش مصنوعی به زودی جایگزین نسل بشر شود.

به گفته او بهترین راه‌حل برای جلوگیری از این رویداد ممنوعیت استفاده نظامی از هوش مصنوعی و توجه به روند جایگزینی مشاغل انسانی توسط این فناوری است.

بیگانگان دوستان ما نیستند

براساس آنچه هاوکینگ تاکنون هشدار داده‌است،‌ احتمالا بشر باید در حین حفظ تناسب اندام، حل معضلات محیط‌زیست، مهار هوش مصنوعی و رساندن خود به مریخ، سکوت را نیز رعایت کند.

هاوکینگ مطمئن بود بیگانگان فضایی وجود دارند: هرچه سنم بالاتر می‌رود مطمئن‌تر می‌شوم که ما در این جهان تنها نیستیم. پس از یک عمر جستجو اکنون خود تلاشی جهانی را برای یافتن بیگانگان فضایی رهبری می‌کنم. اگرچه هاوکینگ برای یافتن بیگانگان مشتاق بود، اما از دوستانه بودن برخورد این موجودات با انسان اطمینان چندانی نداشت. به اعتقاد او بیگانگان از فناوری‌های بسیار پیشرفت‌های برخوردار هستند و در این صورت از ما بسیار قدرتمند‌تر خواهند بود و بشر برای آنها به اندازه باکتری‌ها ارزش خواهد داشت.

  تز دکتری هاوکینگ وبسایت کمبریج را از کار انداخت | واکنش خواندنی هاوکینگ

متخصصان در خطرند

هاوکینگ در سخنرانی که در ماه مارس ۲۰۱۷ انجام داد ادعا کرد شورشی جهانی علیه متخصصان درگرفته‌است. با تبدیل اخبار دروغین به اخبار مهم، هاوکینگ در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت رسانه‌های جهان توصیه کرد به توصیه‌های افرادی که زمان و زندگی خود را وقف مطالعه مشکلات جهان کرده‌اند گوش فرادهید. او معتقد بود راه‌حل چالش‌های زیست‌محیطی و تهدید‌های بالقوه در دستان دانش و فناوری است.

  ثبت پرتره‌ای متفاوت از استفان هاوکینگ