«واکس چه» درباره‌ی ابراهیم منصفی، شاعر و ترانه سرای سرشناس و الهام بخش جنوبی است.

استیون اریکسون منتقد، که در وبسایت‌های معتبری چون راجر ایبرت قلم می زند و از برگزار کنندگان این رویداد است در یک مقاله‌ی مفصل در مورد آثار کامران حیدری، فیلم «من نگهدار جمالی، وسترن می سازم» را ادامه‌ی سنتی در فیلم سازی ایران می داند که انعکاس دهنده ی فیلم هایی چون کلوزآپ و درختان زیتون عباس کیارستمی است.

آقای اریکسون تفاوت این فیلم را با دو فیلمی که از کیارستمی نام برده است در  نقش آفرینی بسیار کم و مستند باقی ماندن اثر کامران حیدری می داند.

کامران حیدری مستندساز و عکاس ساکن شیراز، پیش از این هم حضور موفقی در نمایش های جهانی داشته و این بار در سینمای اسپکتل تیاتر که به نمایش آثار تحسین شده‌ی بین المللی می پردازد، حضور پررنگی با آثارش دارد.

این اولین بار است که یک فیلمساز ایرانی در نیویورک آثارش را در قالب یک رویداد نمایش می‌دهد.

این اتفاق مهم بر پایه‌ی نگاه کامران حیدری و سابقه‌ی آن در ساخت مستندهای متفاوت با فضای ایران است، که توانسته در بهترین سینماهای نیویورک، سه اثر از ساخته‌های خود را به نمایش دربیاورد.

به بهانه‌ی مرور آثار مستند کامران حیدری سایت راجر ایبرت، در یک مقاله‌ی مفصل به بررسی این سه اثر پرداخته و آقای اریکسون از منتقدان مطرح حوزه‌ی سینما، مصاحبه‌ای اختصاصی را با کامران حیدری ترتیب داده است که در آن به جزییات این فیلم‌ها، به خصوص مستند «واکس چه» پرداخته است.

«واکسچه» اولین اکران داخلی خود را در جشنواره‌ی بین‌المللی فجر امسال که از اواخر فروردین ماه برگزار می‌شود، تجربه خواهد کرد.