دکتر محبوبه طاهر در گفتگو با درنگ درباره بیشترین اختلالات کودکان در دوران جنینی که با مشکلاتی بعد از تولد مواجه می‌شوند، گفت: تراتوژن‌­ها عوامل سمی موجود در محیط هستند که در تحول طبیعی جنین اختلال ایجاد می‌­کنند. نتایج به دست آمده از پژوهش‌­ها نشان داده‌­اند عوامل محیطی منفی که مادران در دوران بارداری با آن روبرو هستند مثل دعوا و درگیری با همسر، همکاران یا اعضای خانواده، فشار کاری زیاد، سوء­تغذیه شدید، استفاده از مشروبات الکلی، متادون، مصرف افیون، قلیون و کوکائین، در معرض میزان بالای سرب قرار گرفتن، مصرف مواد سمی مثل تنباکو بر تحول جنین تأثیر دارد و می‌­تواند دامنه‌­ای از مشکلات رفتاری کم تا شدید مثل پرخاشگری، رفتارهای مرتبط با فزون­کنشی/ نارسایی توجه، اختلال نافرمانی مقابله‌­ای، تکانش‌گری، ناپایداری هیجانی، اختلال سلوک، ناتوانی‌­های یادگیری و سایر مشکلات رفتاری را در دوران پیش‌­دبستانی کودک پیش­‌بینی کند.

وی ادامه داد: آثار منفی تغذیه ضعیف تا بعد از تولد هم ادامه دارد به نحوی که پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌­اند که تغذیه ضعیف تا سه سالگی با پرخاشگری بیشتر در ۸ سالگی، مشکلات برونی­‌سازی در ۱۱ سالگی و اختلال سلوک بیشتر در ۱۷ سالگی مرتبط است.

به گفته این استاد دانشگاه، سیگار کشیدن مادر در دوران بارداری از نظر آماری پیش‌­بینی‌­کننده مشکلات سلوک و تضاد ورزی کودکان (دزدی، دعوا و کتک‌­کاری، تخریب اموال، فرار از مدرسه، آزار همسالان و حیوانات، تضاد ورزی، جر و بحث با بزرگسالان و مراجع قدرت، سرپیچی از قوانین و مقررات) و شروع زودتر رفتارهای بزهکارانه در آنهاست.

دکتر طاهر افزود: پژوهش‌­های انجام‌­شده روی حیوانات نشان می‌­دهد مصرف مواد می­‌تواند آثار مغزی مستقیمی بر جنین داشته باشد و سیگار کشیدن مادر می‌­تواند باعث کمبود اکسیژن جنین شود.

این روانشناس درباره دوری مادران باردار از اشعه ایکس تاکید کرد: زنان باردار غیر از شرایط ضروری در معرض اشعه ایکس قرار نگیرند و بارداری در دوران نوجوانی و سنین بالا هم می‌تواند زمینه‌­ساز برخی مشکلات رفتاری در کودکان شود. عفونت‌­های مادر نیز می‌تواند بر تحول جنین تأثیر گذارد و منجر به کم‌توانی ذهنی شود.

وی با بیان اینکه سرخجه خطرناک‌ترین عامل در طی سه‌ماهه اول بارداری است، اظهار داشت: سرخجه علاوه بر اینکه به طور بالقوه عامل نابینایی است کم‌توانی ذهنی را به دنبال دارد.

طاهر گفت: برای کاهش عوامل خطرساز و به تبع آن مشکلات رفتاری کودکان به طور طبیعی باید تلاش کرد مادر در دوران بارداری در معرض تراتوژن‌­ها قرار نگیرد و در این دوران همسر و سایر اطرافیان مهم به خوبی از فرد باردار حمایت اجتماعی به عمل آورند تا تأثیر مخرب استرس­‌ها مدیریت شود.